Bez tego za granicę nie wyjedziesz!

7 dni do wyczekiwanych wakacji osobistych rodziców w Egipcie, wszystko praktycznie zapięte na ostatni guzik. Telefon jak co dzień od ukochanej rodzicielki ale tym razem nie z pytaniem czy założyłam rajstopy pod spodnie (mamo nienawidzę rajstop od 30 lat a chyba nawet i dłużej) lub czy zjadłam śniadanie.

Tym razem telefon oznajmiającej treści: “córeczko mam nieważny paszport”.

No i masz babo placek! Pierwsza myśl: no to wylecieli… druga myśl: idź kobieto sobie zapal. Dziś już nie palę i dobrze mi z tym 😉 trzecia myśl: jak własna osobista mama, mogła zapomnieć o ważności paszportu, gdy jej córka prowadzi biuro podróży? To się wydarzyć nie mogło bo jak? Co za ironia losu!

A jednak się wydarzyło i jakoś zaradzić musimy. Szybka wizyta w urzędzie, oczy kota ze Shreka, błagalna prośba skierowana w stronę urzędnika no i powołanie się na milion argumentów. Paszport tymczasowy do odbioru za dwa dni. Wakacje uratowane, nurkowanie na rafach Morza Czerwonego zaliczone, skóra z pleców zeszła tacie 3 razy (zamiłowanie do opalania mam po nim ) i wiza w paszporcie tymczasowym wbita. Historia wydarzyła się dokładnie 7 lat temu i od tego czasu wyczuleni na punkcie ważności dokumentów jesteśmy jak bramki bezpieczeństwa na lotnisku Okęcie.

Pamiętamy i przypominamy, iż paszport jest dokumentem niezbędnym do przekroczenia granic podczas podróży poza strefą Schengen. Wybierając kierunek wakacji sprawdź przepisy wjazdowe do danego kraju, a jeśli nie masz na to ochoty spytaj nas. Poinformujemy Cię, ile paszport ważny być powinien od daty Twojego powrotu do kraju, ile wolnych stron mieć musi oraz czy z daną pieczątką Twoja podróż nie skończy się cofnięciem przez służby celne na granicy.

Poruszając się w strefie Schengen możesz posługiwać się dowodem osobistym ale również pamiętaj, że i ten dokument potrafi tracić ważność. Posiada swoją datę przydatności i mimo, że pleśnią nie obrośnie to na “przeterminowanym” podróżować się nie da.

Unia Europejska otworzyła wrota do podróżowania i korzystać z tego przywileju trzeba. W krajach jednak takich jak: Bułgaria, Chorwacja, Wielka Brytania, Cypr, Rumunia i Irlandia bez kontroli tożsamości sie nie obejdzie mimo, że do UE należą.

Jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że wpisałeś swoje potomstwo na ostatniej stronie paszportu i podróż nie wymagała wyrabiania dodatkowych świstków dla Twoich pociech. Obecnie każdy polski obywatel bez względu na to, czy ma jeden dzień czy lat dwanaście, musi posiadać paszport lub w przypadku strefy Schengen dowód osobisty. Nie ma wyjątków. Brak kotroli na granicach nie zwalnia z obowiązku posiadania dokumentu tożsamości. Co ważne, obowiązek posiadania paszportu ma również Twój zwierz, którego na wakacje czy w inną podróż zapragniesz zabrać. Tej materii poświęcę osobny wpis 🙂

Istotny jest również fakt, że ważność dokumentu nie świadczy o spełnieniu wszelkich wymogów. Co kraj to obyczaj. W Europie wystarczy, że twój dowód osobisty nie straci ważności do dnia powrotu do kraju. W Egipcie, Turcji, Maroku czy Tunezji paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu. Ważny paszport nie zawsze oznacza, że jest WAŻNY! Dodaj, odejmij, podziel i pomnóż a wynik ma być zawsze POZYTYWNY 🙂

KAŻDY OBYWATEL PODRÓŻUJĄCY ZA GRANICĘ MA OBOWIĄZEK SPRAWDZENIA PRZEPISÓW PASZPORTOWYCH!!! O TYM ZAPOMINAĆ NIE MOŻNA!!!

Do typowego sezonu wakacyjnego pozostało raptem parę tygodni więc polecamy sprawdzić ważność swoich dokumentów. Jest jeszcze wystarczająco sporo czasu aby na majowe loty nowe paszporty czy dowody wyrobić. Czas oczekiwania ustawowo 30 dni , jednak w praktyce jest to około 20, przy dobrych wiatrach 14. Paszport tymczasowy wydawany jest tylko w przypadkach kryzysowych i nie zawsze na oczy kota ze Shreka się uda. Zależy czy masz ładne oczy, czy urzędnik się wyspał, czy ma dobre serce albo najzwyczajniej w świecie czy na to zasługujesz. Loteria, w której masz większe prawdopodobieństwo zostać przewodniczącym rady bloku a blok ma 1000 mieszkańców.  Zadbaj zatem o sprawdzenie dokumentu tożsamości i przepisów wjazdowych przed zakupieniem wakacji. Tym, których wakacyjne marzenia mamy przyjemność spełniać przypomnimy na pewno 😉

Po przeczytaniu tego wpisu leć do szuflady w komodzie, sejfu za obrazem czy pudełka po butach z napisem DOKUMENTY i sprawdź do kiedy na legalu możesz przekraczać granicę.

PS. Jedynie oryginalny dokument tożsamości jest tym właściwym. Nie przejdzie ksero, fax ani inne scany i pdfy choćby nawet prezydentem został śp. Bob Marley.

http://www.lastowicze.pl

Leave a Reply