Zwierzak w podróży

 

            Małe, włochate, na czterech nóżkach i kokardką na głowie… wygląda jak z kreskówki ale to żyje. Ma na imię DODO i od 9 lat urozmaica nasze życie rodzinne. My wiecznie w trasie, on wiecznie na wakacjach u naszych rodziców. Wakacjach? No bo gdzie jak nie u “babci” może wszystko 😉 Kilka razy poważnie zastanawialiśmy się czy naszego czworonoga na wakacje nie zabrać. Nie raz takie pytanie padło również od naszych znajomych. Dlaczego DODO z nami nie podróżuje? Odpowiedź jest w zasadzie prosta. Nasz DODO to wulkan energii, małe ADHD mimo, że waży niecałe 2 kg. To prawdziwy terrier i mimo, że wygląda jak maskotka wychowaliśmy potwora. Nie potrafi ani jeździć grzecznie na kolankach, ani w klatce, ani w żadnej innej formie dozwolonej i niedozwolonej. Raz udało nam się przejechać całą Polskę aż po Bałtyk ale co to była za męczarnia. Dodo na prochach, które mimo końskiej dawki skonsultowanej z weterynarzem nie dały pożądanego rezultatu. Mała franca mimo stanu narkotycznego zamiast spać, wydawała dziwne dźwięki paszczą a my przez kilka godzin mieliśmy ochotę wyć z rozpaczy. Kochamy to małe włochate ponad wszystko, ale cenimy sobie też komfort podróży i wakacyjny relaks. Z naszym łobuzem jest to najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Tak też odpowiedź na pytanie dlaczego nasz piesek z nami nie podróżuje macie na tacy.

1512783_598662540189157_1174984113_n.jpg
Dodo i jego Ego po strzyżeniu 😉

To, że nasz potworek niestworzony jest do podróżowania dalej jak za granice miasta nie oznacza, że Wy podróżować ze swoimi pupilami nie możecie. Jeśli jakimś cudem udało się Wam osiągnąć ten nieosiągalny dla nas poziom podróży z psem to korzystajcie. Dziś kilka wskazówek o czym należy pamiętać, kiedy podróż z pupilem wiąże się z przekroczeniem granicy kraju, zarówno drogą lądową jak i powietrzną.

Pod pojęciem pupil kryje się wszystko to, co w książkach i encyklopediach uznawane jest za zwierzę. Może to być czarny kot, łysy pies, gadająca papuga i włochaty pająk. Pamiętaj jednak czytelniku drogi, że każdy zwierz to żyjące stworzenie i nie rób niczego co komfort zwierzaka zakłóca. Jeśli pojawi się choć jeden argument, który za podróżowaniem nie jest to zrezygnuj, bo tak jak dla nas CZŁOWIEKÓW jest to frajda, tak dla ZWIERZAKÓW może to być męczarnia.

13230788_997573490298058_978357905_o
lastowicze.pl

Każdy zwierz przekraczając granice legalnie paszport posiadać powinien. Roztocza, i owady na masce raczej nie są brane pod uwagę podczas ewentualnej kontroli. Pamiętaj zatem, że paszport jest obowiązkowy i jeśli nie posiadasz takowego dla swojego pupila, wyrób zanim będzie za późno. Do wyrobienia paszportu niezbędne będzie wykonanie wszelkich obowiązkowych szczepień. Niektóre kraje mają swoje przepisy, swoje szczepienia, swoje regulaminy, dlatego też zanim zabierzesz swojego pupila w podróż sprawdź czy paszport i szczepienia wystarczą. Koszt paszportu to około 100 zł i wyrobisz go u swojego licencjonowanego weterynarza.

13241526_1037890426265493_555267974_o.jpg
Maniek ma już paszport 😉 najmłodszy zwierzak w rodzinie Lastowiczów

           O ile podróżowanie drogą lądową nie niesie za sobą większych komplikacji o tyle z powietrzną jest już troszkę pod górkę. Kilka razy Klienci pytali nas o możliwość zabrania psiaka na wakacje w Hiszpanii czy innej Turcji. Tutaj wszystko zależy od kilku czynników. Pierwszy podstawowy to czy dany hotel przyjmuje zwierzaki. Jeśli tak, kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy dana linia lotnicza wyraża zgodę na przelot pupila i jakie warunki należy spełnić. Sprawdziliśmy dla Was największych przewoźników czarterowych oraz rejsowych. Każdy z nich w swoich regulaminach przewiduje taką możliwość niemniej jednak, na nasze trzy przypadki spotkaliśmy się z trzema odmowami. Linie czarterowe jeśli godzą się na przelot zwierzaka to jest to rzadkość , w przypadku lotów rejsowych jest to już prawdopodobieństwo większe. Bez względu czy lecisz samolotem rejsowym czy czarterowym musisz pamiętać o:

  • zgłoszenie chęci zabrania pupila przed zakupem biletu
  • posiadanie ważnego paszportu oraz książeczki szczepień
  • zwierzak musi podczas lotu przebywać w klatce
  • zwierzaki powyżej 8 kg z klatką łącznie przewożone są w luku bagażowym
  • bierzesz całkowitą odpowiedzialność za swojego pupila
  • musisz liczyć się z faktem, że lot dla zwierząt nie należy do przyjemności

          Nasze pupilki nie mogą biegać samopas po pokładzie. Podczas podróży przebywają w klatce, specjalistycznej torbie w nogach pasażera lub pod siedzeniem. Nie masz zatem możliwości przytulać swojego mikro pieska niczym Paris Hilton w swoim prywatnym samolocie. Jest jednak wyjątek kiedy piesek nie musi być w klatce i nie musi być małym psem kanapowym a na pokładzie samolotu czuć będzie się bardziej swobodnie a na dokładkę podróżuje całkiem za darmo. Jest to uprzywilejowany pies przewodnik dla osoby niewidomej. Za swoją mądrość, dobre uczynki i służbę potrzebującym takie profity mu się należą. Na pokładzie samolotu w jednym czasie mogą znajdować się trzy stworzenia dlatego pamiętaj, że im wcześniej zgłosisz chęć zabrania zwierzaka tym lepiej.

Są jednak kraje takie jak Wielka Brytania, które bez względu na gabaryty stworzenia i jego łagodne usposobienie, honorują jedynie przewóz Cargo. To już jest bardziej skomplikowana sprawa i osobne przepisy. Piękne bajkowe oczy kota ze Shreka nie pomogą jeśli chcesz odwiedzić rodzinę w Londynie wraz ze swoim Yorkiem. Lecieć musi bidulek towarowym transportem a to chyba nie warte zdrowia i życia czworonoga. Ile kosztuje przelot zwierzaka? Oto tabela opłaty bazowej na przykładzie LOT.

Zrzut ekranu 2016-05-21 o 09.54.43.png
lot.pl

             Wakacje lada moment więc pomyśl drogi czytelniku co twój pupil robić będzie. Czy oby na pewno chce spędzić wakacje pod palmami? Czy oby na pewno tak bardzo chce unieść się 11000 metrów nad ziemię i walczyć z różnicą ciśnień? Czy tak bardzo wszyscy pasażerowie chcą słuchać wycia Twojego wystraszonego czworonoga? Zastanów się milion trzysta dwa razy zanim zabierzesz swoje szczęście na wakacje. Jestem przekonana, że babcie, ciocie, koleżanki będą lepszym rozwiązaniem niż loty, turbulencje, tropiki, transfery i inne kwarantanny.

Leave a Reply