Malediwy! Najczęściej zadawane pytania

W 2007 roku kiedy to otwieraliśmy nasze biuro podróży, na pulpit ekranu komputera ustawiłam tapetę z raju zwanym MALEDIWY.

Szczerze mówiąc nigdy nie przypuszczałam, że 12 lat później kierunkiem, o który pytacie stale i bez końca będzie mój raj z pulpitu komputera. Winowajcą jest nasza relacja na instagramie, która pobiła istny rekord popularności, a Waszych pytań o tę krainę nie ubywa. Jeśli jeszcze nie widziałeś, wskakuj na instagram @lastowicze i szukaj wyróżnionych relacji o nazwie MALEDIWY.

Film z naszego egzotycznego TRIO z niezawodną firmą Best Reisem, która pozwala spełniać nasze marzenia WE DWOJE, możecie zobaczyć tu

—> EGZOTYCZNE TRIO <— 

F013A8B6-1D37-44DA-895A-B163A0226204.JPG
Lastowiczka Izabelka w euforii w raju 🙂

 

Na początek z przekąsem wspomnę, że Malediwy to kraj MUZUŁMAŃSKI, więc zastanów się  drogi turysto, czy oby na pewno zniesiesz ten fakt. Uprzedzeń w naszym kraju jest masa i często słyszymy: „byle nie do Arabów, byle nie do islamistów…” Walczymy z tymi stereotypami i uświadamiamy Was stale, że gdy uprzedzać będziecie się do religii to świata nie poznacie.

KTO CHOĆ RAZ POWIEDZIAŁ, ŻE KRAJE TE NIE SĄ W KRĘGU JEGO ZAINTERESOWAŃ, MYLI KRAJE ARABSKIE Z MUZUŁMAŃSKIMI, UPRZEDZA SIĘ DO INNYCH RAS I RELIGII NIECHAJ ZAPAMIĘTA, ŻE MALEDIWY TO KRAJ MUZUŁMAŃSKI, A JEDNAK NAJCZĘŚCIEJ WSPOMINIANY JAKO RAJ NA ZIEMI.

Czy oby na pewno nie chcesz tu być?

Zrzut ekranu 2019-01-13 o 20.30.24-kopia.PNG
zdjęcie z naszego drona: wyspa Rannalhi, która oznacza miarkę złota
 • Jaka jest najlepsza pora na Malediwy?

Malediwy leżą w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Nie jest to zatem strefa silnych huraganów, deszczy trwających miesiącami, czy też ogromnych amplitud temperatur. Tutaj lato trwa cały rok , a średnia temperatura to 27 stopni. W miesiącach kwiecień-wrzesień częściej natrafimy na opady niż w miesiącu marcu. Może to być ściana deszczu i pioruny ogniste, jakich superbohaterowie z komiksów Marvela wolą unikać, a może to być deszczyk nawet niezauważony. Jak to z pogodą bywa, gwarancji na nią nie damy i wychodzimy z założenia, że każdy ma taką na jaką zasłużył 🙂 Nasza przygoda na Malediwach miała miejsce na koniec września i aura była doskonała, brakowało tęczy i biegających jednorożców, był jeden ale bardzo leniwy.

 • ile trzeba mieć złotówek, aby na Malediwach wypoczywać?

To pytanie to temat rzeka. Niegdyś popełniłam wpis o Malediwach za 2800 zł pokazując tym samym, że nasze pojęcie Malediwów w takiej cenie nie wystąpi. Nie wierzcie durnym chwytom marketingowym, gdzie na obrazku widnieje resort 5 gwiazdkowy, a ktoś wciska Wam kit, że możesz to mieć już od 2800 zł. Masz ochotę poczytaj stary wpis Lastowiczki o tu —> MALEDIWY ZA 2800 ZŁ CZYLI PIC NA WODĘ FOTOMONTAŻ

MALE
foto: WIKIPEDIA przedstawia stolicę Malediwów wyspę MALE

Tak też wracając do tematu cen, jest to pojęcie względne, ale gdy myślisz MALEDIWY widzisz RAJ, a nie najbardziej zaludnioną stolicę świata. Dlatego też, gdy ktoś pyta nas o Malediwy i minimalny budżet jaki musi założyć na swoją podróż w koncepcie pełnym all inclusive (nie soft), musi przeznaczyć minimum 7000 zł na osobę.  Trafiają się cudowne przeceny biletowe i promocje hoteli, ale takich jest niezmiernie mało i musisz mieć spore szczęście aby ustrzelić Malediwy za 5000 zł. Jak wiadomo hoteli i cen jest taka różnorodność, że to od Ciebie teraz zależy jakich luksusów potrzebujesz. Cena może być nawet 20 razy wyższa. KLIENT NASZ PAN.

 • lot na MALE ile trwa?

Lot na Male odbywa się dwojako. Może to być lot z przesiadką (zwykle w Dubaju czy w Doha). Renomowane linie lotnicze, możliwość wyboru klas przelotu, czas oczekiwania na przesiadkach wszelaki od 3 do nawet 10 godzin i tutaj cena czyni cuda.

Druga opcja to lot bezpośredni z Warszawy i jest to nowość w sezonie 2019, która rozpieści wszystkich tych, którzy przesiadek nie lubią lub nie ogarniają. Pamiętajcie jednak, że lot trwać będzie ponad 9 godzin i nie są to renomowane linie typu Emirates czy Qatar, a czarter gdzie drineczka za darmo nie dostaniesz.

Osobiście przetestowaliśmy wersję nr 1 i doskonale czujemy się na przesiadkach. Kapitan zawsze ma czas na rozprostowanie swoich długich nóg 🙂 Lastowiczka polata po sklepach, chwila na toaletę, złapanie internetów i fruniemy dalej. Lecieliśmy linią Emirates przez Colombo na Sri Lance. Lot z Warszawy z przesiadką trwa około 12 godzin jeśli wybierzesz droższy przelot z krótką przesiadką. Dla większej wygody możemy zatrzymać się w Dubaju na dłuższą chwilę i przespać wygodnie w hotelu z widokiem na najwyższy budynek świata.

Przy lotach rejsowych mamy do wyboru każdy hotel jaki tylko sobie wymyślimy. Oferta nie zna granic. Przy ofercie czarterowej natomiast z lotem bezpośrednim hoteli jest kilka, które zliczymy na palcach jednej ręki z porywem do dwóch.

Pytacie nas czy możecie kupić sam lot czarterowy? Na ten moment organizator, który ten lot czarteruje nie wyraża takiej zgody i podejrzewamy, że stanowisko to zostanie utrzymane. Nie licz zatem na to, że kupisz lot bezpośredni, a w hotelach będziesz przebierał do woli. Sytuacja jest dosyć dynamiczna i kiedy miałaby się zmienić będziemy robić update wpisu.

 • Który atol, którą wyspę wybrać?

Powiem Wam czego nie wybrać 🙂 Nie wybierajcie stolicy czyli MALE. To jedna z najbardziej zaludnionych stolic świata i tutaj nie wypoczniecie, a zaręczam, że są portale, które takie cuda klientom oferują pod przykrywką zdjęcia pięknego resortu.  Nie mylcie wyspy MALE z atolem MALE. Można wypoczywać w atolu Male, a od stolicy skutecznie się odseparować. Oczywiście my jesteśmy od tego, aby pakiet w raju Wam zmajstrować, zatem jeśli tylko macie ochotę wybrać się na prawdziwe Malediwy to zapraszamy do kontaktu z Lastowiczką i Kapitanem — > biuro@lastowicze.pl

Przy wyborze atolu/wyspy pamiętajcie, że różnią się od siebie florą i fauną szczególnie tą podwodną, więc jeśli jesteś zapalonym nurkiem głębinowym i chcesz zobaczyć konkretne gatunki sprawdź gdzie takowe występują, bo z pewnością nie wszędzie.

Czy wiesz, że lądując na Male to nie koniec Twojej przygody z transferami? Do raju trzeba jakoś dotrzeć i jest na to kilka sposobów:

IMG_9762
Lastowiczka z hydroplanem w tle
 • motorówka (najtańsza opcja)
 • lot wewnętrzny (lecisz na lokalne lotnisko bliżej Twojego atolu i stąd motorówką do Twojego resortu)
 • lot hydroplanem bezpośrednio do resortu (nie wszystkie resorty mają warunki do lądowania hydroplanów, czyli samolotów rodem z filmu „Niebezpieczna Zatoka”.) Lądują te cuda na wodzie i szczerze powiem, nigdy nie miałam tak miękkiego lądowania jak właśnie w hydroplanie. Przygoda to niebywała, gdyż samolot wznosi się do wysokości chmur, zatem widzisz swoja tapetę z pulpitu komputera na własne oczy! Przyjemność ta trochę kosztuje, ale są resorty, które takie przyjemności fundują w cenie pakietu.

Bez względu na transport wiedzieć musisz, że nie zawsze jest on uwzględniony w cenie Twojego pobytu w hotelu! Na portalach możesz zaklikać pobyt na rajskiej wyspie już za 1200 zł !!!  lot wyhaczysz w promocji na Male za 1800 zł i co dalej? Czy wiesz, że transfer może kosztować Cię więcej niż bilet FLIXBUSA z Radomia do Warszawy? To nie są tanie rzeczy i już mieliśmy przypadki, kiedy hotel wyceniał nam takowy na więcej niż bilet lotniczy i nocleg razem wzięte. To są małe pułapki, na które nacinacie się najczęściej i wtedy piszecie do nas z prośbą o pomoc. Zalecamy zacząć od nas i takich niespodzianek nie będzie.

Pakiet, który Wam przedstawiamy zawiera wszystkie niezbędne składniki i nie martwisz się już o nic.

IMG_9764
Kapitan, który mógłby tak patrzeć w ocean cały dzień
 • jakie wybrać wyżywienie?

Gdy jesteś na Malediwach za 2800 zł czyli w stolicy, spokojnie ogarniesz wszystko nawet bez wyżywienia. Masz gdzie wyjść, możesz jeść street food jak to jeden z czytelników zauważył 🙂 My jednak wychodzimy z założenia, że MALEDIWY to raj i nie ma nic wspólnego z zaludnionym MALE i przy tej wersji zostaniemy. Pamiętaj o tym, że gdy jesteś już na swojej magicznej wysepce to nie ruszysz do Biedronki czy innego Lidla po picie i frytki do tego. Na Malediwach jest całkowity zakaz przewozu alkoholu, zatem przy takowej próbie zostanie Ci on zabrany do depozytu. Odbierzesz na powrocie. Kar za to nie ma, ale trochę siara lecieć do resortu za sporo monet i przemycać alkohol za 100 zł.

Przetestowaliśmy ceny na kilku wyspach, zbieraliśmy rachunki dla niedowiarków. Mieliśmy zapewnioną wersję all inclusive i nie martwiliśmy się o nic. Jednak po podliczeniu hipotetycznie ile kosztowałby nas dzień bez tego luksusu, okazało się, że średnio na dzień przy normalnym funkcjonowaniu i nie odmawianiu sobie przyjemności zapłacilibyśmy minimum 1000 zł za 2 osoby. Licząc prostym szkolnym sposobem za 7 dni mamy 7000 zł. Zdecydowanie warto dopłacić do all inclusive podczas rezerwacji. Są miejsca na ziemi gdzie all inclusive to ZŁO, takie jak Tajlandia, Bali czy Grecja. Na Malediwach to naszym zdaniem najwygodniejsza i wbrew pozorom najtańsza opcja jaką możesz sobie zafundować. To tylko nasze zdanie i jeśli jest ktoś, kto przeżyje na morskiej wodzie to szacun, my wolimy butelkowaną. Są jednak resorty, które występują w koncepcie all inclusive soft czy light i wtedy uważnie przeczytaj co masz w cenie, a za co płacić musisz.

Przykładowe ceny w resortach 5 gwiazdkowych:

 • koszt szklaneczki importowanej whisky z colą w większości resortów to 25 dolarów
 • woda butelkowana 0,5 l koszt 5 dolarów
 • lunch: makaron pene z kurczakiem koszt około 25 dolarów,
 • owoce morza koszt około 50 dolarów (homary, krewetki i inne świeżo złowione stworzenia morskie)

Ceny są zawyżone i wynika to z faktu, że hotele doskonale zdają sobie sprawę, że nie skoczysz do sklepu po prowiant czy napoje. Resorty na tym właśnie zarabiają i nie ma co się temu dziwić.

 • Wille na wodzie czy domki na plaży?

Co kto lubi… Domki na wodzie to zawsze najdroższy rodzaj pokoju w danym resorcie. Bardzo kameralny charakter, cisza, spokój, niekiedy przydzielony prywatny kucharz, kierowca melexa, czy masażystka. Tutaj bardzo często spotkasz się z odmową zakwaterowania rodziny z dziećmi. Są to kwestie bezpieczeństwa, a z drugiej strony właśnie spokoju, bo obok wypoczywa para nowożeńców, która o dzieciach dopiero pomyśli podczas pobytu, nie chce zatem słuchać cudzych.

I teraz może kogoś zaskoczę lub też nie, ale dla mnie nocleg w domkach na wodzie to chińska tortura. Jednostajny chlupot fal o pale willi, lekko przerażający szum Oceanu Indyjskiego (nie daj Boże sztorm czy inne burze). Wille odseparowane są od reszty resortu aby zachować kameralny charakter, zatem wszędzie masz daleko. Daleko w przewrotnym tego słowa znaczeniu, bo wyspy zwykle mają około 500 metrów długości i obejdziesz ją kilkanaście razy w ciągu dnia. Zakładam jednak, że maszerowanie do barku po drinka, gdy masz z domku do baru 500 metrów to trochę słaba sprawa jest. Nie zawsze serwis masz w cenie, a ten potrafi słono kosztować. Jak luksus to luksus.

Domki na plaży to dla nas złoty środek. Wygody masz wszystkie, wszędzie blisko, widok na ocean i piasek pod nogami, jakiego nigdzie indziej na ziemi nie uświadczysz. Cena również czyni tu cuda, gdyż z pewnością będzie niższa od willi na wodzie.

Chcesz przetestować obie wersje? Nie ma problemu. Możemy zmajstrować taki pakiet gdzie np. na jedną nockę zakwaterujemy Cię w willi, a na resztę pobytu wrócisz na plażę. Nie wszystkie resorty wyrażają na to zgodę, ale spróbować zawsze można.

IMG_9016.JPG
sieć Adaaran oferuje zarówno domki na wodzie jak i na plaży
 • Malediwy z małymi dziećmi?

Malediwy nie zaoferują wielkich atrakcji dla maluchów. Nie ma tu aquaparków, mini klubów z polską animacją czy amfiteatrów z pokazem światło i dźwięk. Malediwy to raj, który ma rozpieścić umysł, dusze i ciało. Im mniej bodźców w postaci dyskotek i głośnych basenów tym lepiej.

Tu przyjeżdża klient, który chce ODPOCZĄĆ. Jeśli zatem nie przeszkadza Ci taka forma relaksu, a Twoje dziecko nie strzeli focha za brak zjeżdżalni w basenie, ucieszy się na widok pięknej plaży i będzie tworzyć cuda na piasku, to MALEDIWY SĄ DLA TWOJEJ RODZINY. Jeśli jednak masz dzieciaki, które po 10 minutach w najpiękniejszej piaskownicy świata powiedzą “NUDZI MI SIĘ”, to możesz mieć pewność, że to nie jest raj dla Was. Nie wszystkie hotele akceptują dzieci i wynika to z faktu, że nie mają przystosowanej infrastruktury pod pociechy, lub najzwyczajniej w świecie chcą na wyspach spokoju. Są też resorty, które nie posiadają możliwości zakwaterować więcej niż jednego dziecko (drugie proponują aby spało z rodzeństwem). Kameralny charakter wysp, domki na plaży z prywatnym basenem, ville na wodzie i inne cuda, to zdecydowany raj dla par, a Ty sam zdecyduj czy odpoczniesz z rodziną.

 • ile dni polecamy zostać na Malediwach?

Osobiście wybrałabym pełne 7 dni pobytu na wyspie. Myślę przez pryzmat budżetu oraz atrakcji na miejscu. Pamiętajcie, że Malediwy to miejsce na błogie lenistwo, opalanie, czytanie książki, sporty wodne i relaks w pełnym tego słowa znaczeniu. Tutaj nie zwiedzasz, nie wypożyczysz auta i nie nabijesz grafiku wielkim planem. Tu twoim zadaniem jest RELAKS plażowy. Ile zatem jesteś w stanie wytrzymać? OCEŃ SAM!

Tak oto odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania do naszej relacji z Malediwów. Z przyjemnością tu kiedyś wrócimy, bo nasze materiały wideo z drona w 90% zostały uszkodzone na dysku bezpowrotnie, a to znak, że wrócić trzeba 🙂 A przy okazji, zgodę na loty dronem uzyskasz lub też nie, od managera hotelu. Lot bez zgody managera może zakończyć się srogą karą, a w najgorszych przypadkach konfiskatą sprzętu.

IMG_8938
Na Malediwach jednorożce to częsty widok

Masz ochotę na Malediwy, naszą opiekę i przygotowanie?

Pisz śmiało na biuro@lastowicze.pl

Na pytania „ czy macie fajną ofertę na Malediwy”…  NIE ODPOWIADAMY.

Chcesz konkretów? przeczytaj wpis o tym co potrzebujemy, aby skroić ofertę dopasowana do Twoich oczekiwań O TUTAJ —> FAJNA OFERTA <— 

Zrzut ekranu 2017-09-27 o 18.32.22
#lastowicze

 

Leave a Reply