ESTA czyli WITAJ AMERYKO za 14$

11 listopada to nie tylko wypatrywanie kolejnej zadymy w TV podczas marszu z okazji Święta Niepodległości. Od 2019 to również święto dla ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych dla Polaków.

Nawet nie wiecie jaka to dla nas ulga! Wypełnialiśmy setki wniosków wizowych dla naszych turystów, ale wnioski do USA spędzały nam sen z powiek! Mozolne, szczegółowe, pracochłonne. Niejednokrotnie miałam ochotę rzucać moim laptopem na drugą stronę ulicy ze względu na notoryczne hasło : SESSION TIMEOUT!!!

Patrząc z perspektywy turysty to brak wysokich opłat za rozpatrzenie wniosku wizowego, to brak stresu związanego ze spotkaniem w konsulacie. Osobiście przeżyliśmy tę procedurę i nie była taka straszna jak by się wydawało, ale fakt stania w kolejce po odciski palców, za które płacisz ponad sto dolców powoduje, że czujesz się jak przestępca, który prosi o pozwolenie na wjazd do raju.

IMG_0689.JPG

To, że dolary na ulicy w Ameryce już nie leżą wie spore grono podróżników. Są jednak tacy, którzy dalej uważają, że studolarówki w Nowym Yorku znajdą. Są też tacy, których proces wizowy skutecznie zniechęcał do podróży po USA. Czy teraz będzie łatwiej?

Od 11.11.2019 aby wylecieć do USA wystarczy wypełnić formularz

ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży),

opłacić 14$ kartą kredytową, debetową lub za pomocą konta PayPal, odczekać do 72h na potwierdzenie, które przyjdzie na maila i HEJA NA KONTYNENT KOLUMBA!

Edit: dochodzą nas słuchy, że mail nie dociera jak to było w przypadku kanadyjskiej ETA, zatem status wniosku sprawdzajcie na stronie.

Czy ESTA jest gwarancją wjazdu do USA?

Uczulamy, iż akceptacja wniosku w systemie ESTA NIE GWARANTUJE zgody na pobyt w USA.

O tym, czy będziesz mógł stąpać po tej ziemi zadecyduje urzędnik graniczny, który zaraz po wylądowaniu w USA spyta o cel twojej wizyty. Było tak za czasów wiz i będzie i teraz. Jeśli urzędnik będzie miał watpliwości co do Twoich zamiarów z pewnością prześwietli Cię skutecznie. Gdy niecne zamiary się potwierdzą, wrócisz pierwszym samolotem do Polski z niedosytem wrażeń. Musisz pamiętać, że ESTA nie jest wizą pracowniczą, nie jest pozwoleniem na otwarcie działalności w Nevadzie i z pewnością nie zezwala na stałe osiedlenie się w Teksasie czy innym Hollywood.

IMG_0691

Wniosek ESTA wypełniają tylko i wyłącznie obywatele chcący odwiedzić Amerykę w celach turystycznych czy też biznesowych do 90 dni pobytu. Nie mogą to być jednak cele zarobkowe czy imigracyjne.

Kto nie może wypełniać ESTA i musi przejść standardową procedurę wizową?

  • każdy, kto leci do USA szukać dolarów
  • każdy, komu odmówiono wizy w poprzednich latach
  • każdy kto odwiedził w ostatnim czasie Iran i przebywał na jego terenie dłuższy czas (w tym przypadku konsultujcie sytuację z Ambasadą), są tu na liście również kraje w wiecznym konflikcie z USA (sprawdzajcie na bieżąco)
  • każdy, kto odbywał kary więzienia (tacy delikwenci bez względu na odbywane kary, raczej nie zobaczą USA)
  • każdy, kto wyjeżdża w celach zdrowotnych (leczenie, hospitalizacja, operacje)
  • każdy, kto chce zostać w USA na stałe

Powodów do wypełnienia wniosku wizowego na starych zasadach zapewne jest więcej, natomiast obecnie przytaczam te najczęściej występujące. Jesteś w tej grupie? Wskocz do wpisu, w którym to niegdyś obalałam fakty i mity tej procedury. 

AMERICAN DREAM FAKTY I MITY O WIZACH DO USA 

Lastowiczka i Kapitan uczulają, aby sprawdzić swój paszport zanim zakupicie wymarzony bilet do USA. Przepisy mówią tu jasno, iż Wasz paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski. Obywalete Polski, którzy ważne wizy w swoich paszportach już mają, nie muszą rejestrować się w ESTA. 

IMG_0693

Nie odkładajcie wypełniania wniosków ESTA na ostatnią chwilę, gdyż przy wzmożonym ruchu na stronach www w najbliższych miesiącach, czas oczekiwania może wydłużać się ponad normę. Standardowy czas oczekiwania na zatwierdzenie wniosku to do 72h. Wniosek będzie ważny przez 2 lata zatem warto zachować potwierdzenie zatwierdzenia wniosku. Gdy wymienisz w między czasie paszport na nowy (zmiana danych osobowych, ważność dokumentu), niezbędne będzie wypełnienie nowego wniosku w ESTA mimo, iż 2 lata nie minęły. 

Czy bez wypełnienia wniosku ESTA jest możliwość wylecieć do USA?

Jest!

Ale jest to ryzyko ogromne, a to czy Ci się uda jest tak prawdopodobne jak to, że w Kielcach na dworcu przestanie w końcu piździć. Pamiętaj, że bez potwierdzenia wniosku możesz otrzymać odmowę wejścia na pokład samolotu już w Polsce. Gdy będziesz szczęściarzem i uda Ci się zasiąść w wygodnym fotelu dreamlinera nie ciesz się zbytnio, bo zaraz po wylądowaniu dopadnie Cię armia amerykańska, która skutecznie uświadomi, że jednak w Kielcach na dworcu nie przestanie piździć. Szkoda nerwów, szkoda kasy i szkoda wstydu. Na ESTA poświęcić musisz raptem 5 minut, 14 dolków, a zaoszczędzisz tak WIELE NIEPRZYJEMNOŚCI!

IMG_0687

Czy w związku ze zniesieniem wiz będą tańsze loty?

Stara zasada ekonomii mówi : POPYT I PODAŻ w parze sobie spacerują. Zatem nie spodziewajmy się wielkich promocji i przecen biletów lotniczych. Te od chwili ogłoszenia ruchu bezwizowego wzrosły nawet 30% i mamy wrażenie, że to nie koniec. Oczywiście monopol na bezpośrednie loty do USA niebawem dla LOTU się skończy, co wreszcie zwiastuje JAKOŚĆ i znacznie niższe ceny. Konkurencja być musi, bo inaczej dziadostwo czai się za rogiem i niestety trzeba za to płacić. Plotki branżowe głoszą, że już lada moment na rynku polskim pojawią się nowi przewoźnicy i rozpieszczą nas promocjami i tanimi lotami. Bardzo na to liczymy i już wypatrujemy pierwszych perełek na loty do Nowego Yorku, Chicago i Miami!!!

ESTA! nowa data na kartach historii w polskiej turystyce! GOD BLESS AMERICA!!!

#lastowicze

@lastowicze

IMG_2843

Leave a Reply